Resultat

Här presenteras minst 10 av de bäst placerade i de svenska finalerna från 1989 och framåt. Segraren titulerar vi Svensk Mästare (vissa år är denna titel delad). I kolumnerna längst till höger visas deltagande och eventuella medaljer i de internationella tävlingarna BOI och IOI.

PO 2012

NamnSkolaPOKATTBOIIOI
Mårten WimanDanderyds gymnasium3038.5
Simon LindholmKärrtorps gymnasium2639
Johan SannemoDanderyds gymnasium2540
Anton GrensjöLuleå Gymnasieskola2227.5
Alfred AgrellBurgården/GTI Gymnasium, Göteborg1917
Aron GranbergDanderyds gymnasium1727
Måns GezeliusNorra Real Stockholm1710
Jonatan StödemanSoltorgsgymnasiet Borlänge17
Anton ÄlgmyrAlléskolan, Hallsberg1616.5
Joel GärtnerDanderyds gymnasium15
Samuel ZackrissonÅva gymnasium, Täby15



PO 2011

NamnSkolaPOKATTBOIIOI
Simon LindholmKärrtorps gymnasium, Stockholm3040
Emil LenngrenDanderyds gymnasium2630.5
Anton GrensjöLuleå gymnasieskola2621
Jonas OlssonDanderyds gymnasium2428
Rasmus NymanMinerva Gymnasium, Umeå2317.5
Mårten WimanDanderyds gymnasium2136.5
Johan SannemoEngelska skolan, Linköping2122
Daniel IshedenThorildsplans Gymnasium2012
Emil WärnbergNorra Real Stockholm2010
Filip StrömbäckBerzeliusskolan, Linköping1915.5



PO 2010

NamnSkolaPOKATTBOIIOI
Jonas OlssonDanderyds Gymnasium2420
Simon LindholmKärrtorps gymnasium Stockholm2227
David Igor BorgDanderyds Gymnasium2020.5
Fredrik LöfgrenSoltorgsgymnasiet2013
Tor DjärvKatedralskolan i Lund1914
Daniel NilssonKatedralskolan i Lund1912
Paul GriffinForsmarks skola, Östhammar1719
Tor OlofssonStrömbackaskolan, Piteå1616
Arvid Myrman-FahlströmTullinge gymnasium, Tullinge1612
Emil LenngrenDanderyds Gymnasium1630
Rasmus NymanMinerva gymnasium, Umeå1222.5



PO 2009

NamnSkolaPOBOIIOI
Arash RouhaniUpplands-Brogymnasiet, Kungsängen30
Rikard NorlanderDanderyds Gymnasium27
Simon LindholmBagarmossens skola23
Rikard LundmarkGärdesskolan, Gislaved20
Carl ÅkerlindhKatedralskolan, Lund19
Martin HåstadDanderyds Gymnasium16
Emil AxelssonBerzeliusskolan, Linköping13
Oscar OlssonKatedralskolan, Lund13
David Igor BorgDanderyds Gymnasium12
Erik GustafssonPeder Skrivares skola, Varberg12
Jonah SchreiberDanderyds Gymnasium, Danderyd12



PO 2008

NamnSkolaPOBOIIOI
Gunnar PengKatedralskolan, Linköping32
Hannes LandeholmKantzowska gymnasiet, Hallstahammar26
Simon LindholmBagarmossens skola24
Per EckerdalFyrisskolan, Uppsala23
Jan LiuForsmarks skola, Östhammar21
Björn HegerforsNorra Real, Stockholm19
Petter SäterskogBerzeliusskolan, Linköping18
Kalle ArvidssonGärdesskolan, Gislaved18
Fredrik StoltAllvar Gullstrandgymnasiet, Landskrona18
Rickard NorlanderDanderyds gymnasium17



PO 2007

NamnSkolaPOBOIIOI
Chen XingÖstra Gymnasiet, Umeå35
Per EckerdalFyrisskolan, Uppsala30
Magnus JedvertPolhemsgymnasiet Göteborg24
Simon CederForsmarks skola, Östhammar23
Benjamin IngbergBerzeliusskolan, Linköping22
Dan RosénPeder Skrivares skola, Varberg22
Zihan Hans LiuViktor Rydberg Gymnasium, Stockholm21
Rickard NorlanderDanderyds gymnasium19
Hannes LandeholmKantzowska gymnasiet, Hallstahammar16
Peter GrundströmÄlvkullegymnasiet, Karlstad16



PO 2006

NamnSkolaPOBOIIOI
Chen XingÖstra gymnasiet30
Kristofer KrusPlatenskolan Motala23
Jonas HådenBerzeliusskolan Linköping20
Jonas EngblomDanderyds Gymnasium18
Fredik NilssonTekniska skolan17
Benjamin IngbergBerzeliusskolan Linköping16
Jon StenPolhemsskolan16
Sebastian VikForsmarks gymnasium16
Eli KaufmanMalmö Borgarskola15
Niklas StrömHulebäcksgymnasiet Mölnlycke15
Johan RydhDe la Gardiegymnasiet15
Olof SundinParkskolan Örnsköldsvik15
Patrik BerglundParkskolan Örnsköldsvik15
Jonas SundbergÅva gymnasium15



PO 2005

NamnSkolaPOBOIIOI
Chen XingÖstra gymnasieskolan25
Jonas FlodinForsmarks skola20
Per AlexanderssonDanderyds gymnasium18
Magnus AndermoRudbecksskolan16
Oskar HolstenssonPlatenskolan15
Ulf LundströmNorra Real15
Aleks PonjavicMalmö Borgarskola14
Boris KarlssonVäxjö Katedralskola14
Olle SamuelssonForsmarks skola13
Richard EilertVäxjö Katedralskola12
Håkan TeveliusTullinge gymnasium12
Simon MuellerDanderyds gymnasium12



PO 2004

NamnSkolaPOBOIIOI
Fredrik SvenssonMalmö Borgarskola28
Per AlexanderssonDanderyds gymnasium25
Chen XingÖstra gymnasieskolan, Umeå23
Hans WennborgPolhemskolan, Lund23
Tomas HärdinParkskolan Örnsköldsvik21
Aleks PonjavicMalmö Borgarskola20
Samuel WrååkDanderyds gymnasium20
Oskar HolstenssonPlatenskolan, Motala19
Erik RydbertDanderyds gymnasium18
Olle SamuelssonForsmarks skola18



PO 2003

NamnSkolaPOBOIIOI
Erik BernhardssonDanderyds gymnasium30
Carl NettelbladDanderyds gymnasium30
Joel JonssonDanderyds gymnasium24
Sören PetersenDragonskolan, Umeå24
Daniel AnderssonVBU Högbergsskolan Ludvika23
Fredrik SvenssonMalmö Borgarskola21
Jonas JohnssonParkskolan, Örnsköldsvik15
Tomas HärdinParkskolan, Örnsköldsvik15
Susanne BornelövDanderyds gymnasium13
Kristoffer WiklundParkskolan, Örnsköldsvik12



PO 2002

NamnSkolaPOBOIIOI
Daniel AnderssonVBU Högbergsskolan Ludvika21
Erik BernhardssonDanderyds gymnasium21
Carl NettelbladDanderyds gymnasium19
Dan NilssonHärnösands gymnasium18
Jacob BergendahlSaltsjöbadens samskola16
Johan LandForsmarks skola, Östhammar16
Fredrik SvenssonMalmö Borgarskola15
Rasmus HenningssonPolhemskolan, Lund13
Sören PetersenDragonskolan, Umeå12
Kristoffer WiklundParkskolan, Örnsköldsvik11
Joel JonssonDanderyds gymnasium



PO 2001

NamnSkolaPOBOIIOI
Daniel AnderssonVBU Högbergsskolan Ludvika21
Carl NettelbladDanderyds gymnasium21
Dan NilssonHärnösands gymnasium20
Robin HåkanssonNjudungs gym Vetlanda19
Joel JonssonDanderyds gymnasium18
Fredrik HasselströmÅva gymnasium Täby16
Djalal MirmohadesFyrisskolan Uppsala15
Jonas NorlingForsmarks skola Östhammar15
David GrundbergTimrå gymnasium15
Fredik TolfÅva gymnasium Täby14



PO 2000

NamnSkolaPOBOIIOI
Toivo HenningssonPolhemsskolan Lund24
Erik SandbergRudbeckianska skolan Västerås24
Gustav LindströmPolhemsskolan Lund23
Magnus JonssonMidskogsskolan Luleå21
Pierre OssmanPlatenskolan Motala20
Daniel CarlssonPortahälla gymnasium Partille19
Dan NilssonHärnösands gymnasium16
Simon ElénDuveholmsskolan Katrineholm15
Linus ÅkessonPaulinskolan Malmö14
Robin PalmWenströmska gymn Västerås13
Christian FalkHulebäcksgymnasiet Mölnlycke



PO 1999

NamnSkolaPOBOIIOI
Patrik SundbergDanderyds gymnasium22
Mattias de ZalenskiDanderyds gymnasium19
Erik JonssonPorthälla gymnasium Partille18
Gustav LindströmPolhemskolan Lund18
David RydhKarlbergsgymnasiet Åmål16
Jonatan AronssonChapmanskolan Karlskrona14
Petrik CarlbergMalmö borgarskola Malmö14
Olof JohanssonPlatenskolan Motala12
Jonas SjöstrandSpånga gymnasium11
Toivo HenningssonPolhemskolan Lund11
Pierre OssmanPlatenskolan Motala
Daniel CarlssonPortahälla gymnasium Partille
Erik SandbergRudbeckianska skolan Västerås



PO 1998

NamnSkolaPOBOIIOI
Gustav LindströmPolhemsskolan Lund20
Mattias de ZalenskiDanderyds gymnasium20
Pär SöderhjelmFinnvedens gymn Värnamo19
Patrik SundbergDanderyds gymnasium18
Johan EilertTeknikum Växjö18
David HenningssonPolhemsskolan Lund18
Alberth JohanssonKongahällagymnasiet Kungälv18
Erik SandbergRudbeckianska Västerås17
David RydhKarlbergsgymn Åmål17
Mats ForsénÅva gymnasium Täby16



PO 1997

NamnSkolaPOIOI
Marcus IsakssonFinnvedens gymn Värnamo24
Jimmy MårdellÖstra gymnsium Umeå24
Pär SöderhjelmFinnvedens gymn Värnamo23
David RydhKarlbergsgymn Åmål23
Marcus FribergChapmanskolan Karlskrona22
Mattias GustavssonPeder Skrivare Varberg22
Max BennedichDandersyds gymn20
Jimmy EiterfjordAranässkolan Kungsbacka16
Albert JohanssonKongahällagymnasiet Kungälv16
Patrik SundbergDandersyds gymn16
Henrik TidefeltRudbecksskolan Örebro16



PO 1996

NamnSkolaPOIOI
Stein NorheimKatedralskolan, Uppsala23
Adam TylmadTumba gymnasium Botkyrka22
Johan ThapperSpyken Lund21
Jacob StedmanHaganässkolan Älmhult21
Thomas SköldenborgÖstrabogymnasiet, Uddevalla20
Jimmy MårdellÖstra gymnasiet Umeå19
Andreas HanssonBerzeliusskolan Linköping18
Per HussFyrisskolan Uppsala18
Samuel JiréniusVästerbergslagens Utbildningsc18
Mattias GustavssonPeder Skrivares gymn Varberg16
Pär SöderhjelmFinnvedens gymn, Värnamo16



PO 1995

NamnSkolaPOIOI
Kristian AndåkerHagagymnasiet Norrköping24
Samuel RydhKarlbergsgymnasiet Åmål23
Fredrik FärnströmChapmanskolan Karlskrona20
Henrik SjöbergTorsbergsskolan Bollnäs20
Tomas HägglundTorsbergsskolan Bollnäs18
Thorild SélenCelsiusskolan Uppsala17
Nicklas BjörnestålBaldersskolan Skellefteå16
Thomas HagenfeldtDanderyds gymnasium16
Fredrik SjöholmPolhemsskolan Lund16
Jens AnderssonKnut Hahnsskolan Ronneby15
Tobias ForsbergFarsta gymnasium Stockholm15
Magnus HultinRudbeckianska Västerås15
Johan SchönStålhagsskolan, Hultsfred15
Marcus VesterlundÖstra gymnasieskolan Umeå15
Mattias WelanderÅkrahällskolan Nybro15
Jenny JacobssonBirger Sjöbergsgymnasiet



PO 1994

NamnSkolaPOIOI
Marcus BetterDanderyds gymnasium,Danderyd20
Fredrik SchönSunnerboskolan Ljungby19
Simon LundinKarolinska skolan Örebro18
Marcus NilssonLugnetgymnasiet Falun18
Göran ChristianssonNils Ericsssonsgymn Trollhättan17
Rafael PassDanderyds gymnasium Danderyd17
Pär EngströmJakobsbergsskolan Järfälla16
Mårten LarssonVasaskolan Gävle16
Jon JensenKatrinelunds gymnasium Sundsvall15
Fredrik SievertOlympiaskolan Helsingborg15
Han WuTensta gymnasium, Stockholm15



PO 1993

NamnSkolaPOIOI
Rickard SöderbergÖrnsköldsvik24
Fredrik HussVästermalms skola Sundsvall23
Erik PerssonPolhemsskolan Lund23
Stefan BurströmKatedralskolan Lund23
Per FinanderTeknikum Växjö20
Mårten LarssonVasaskolan Gävle19
Johan DahlbergBaldersskolan19
Mårten StrömbergS:t Lars Linköping18
Dan GerhardssonPeder Skrivares gymn18
Mattias MoltkessonForsmarks skola Östhammar18



PO 1992

NamnSkolaPOIOI
Andreas StrömbergssonS:t Eskils skola, Eskilstuna24
Fredrik HussTimrå gymnasium, Sörberge21
Marcus ComstedtHagagymnasiet Norrköping21
Nicklas EénSamskolan Göteborg20
Henrik P JohnssonBergslagsskolan Karlskoga18
Jesper NilssonSven Eriksson Borås18
Daniel McGouganTorsbergsskolan Bollnäs17
Oskar MalmDanderyds gymnasium15
Fredrik LindbladBurgårdens gymnasium15
Mikael BjörnTeknikum Växjö15
Mattias MoltkessonFyrisskolan Uppsala15
Johan ÅhlénÄlvkullegymnasiet Karlstad15
Joakim LindbladKatrinelund Sundsvall15



PO 1991

NamnSkolaPOIOI
Fredrik HübinetteBerzeliusskolan Linköping18
Andreas StrömbergssonS:t Eskils skola Eskilstuna18
Fredrik HussTimrå gymn Sörberge18
Christer WeinigelForsmarks skola Östhammar18
Dan MattsonBlackebergs gymn Stockholm18
Johan ÅhlénÄlvkullegymnasiet Karlstad18
Jonas HögströmRudbeckianska Västerås18
Tobias LöfgrenLindälvsskolan Kungsbacka18
Olof DellienGullstrandsskolan Landskrona18
Fredrik KahlKnut Hahnsskolan Ronneby16



PO 1990

NamnSkolaPOIOI
Peter BrandströmVasa gymnasium Stockholm18
Mats AnderssonGymnasieskolan Vänersborg17
Petter ErikssonBalderskolan Skellefteå16
David KågedalCelsiusskolan Uppsala16
Erik DyreliusLundellska skolan Uppsala16
Henrik GrubbströmS:t Lars skola Linköping15
Pontus AnderssonS:t Lars skola Linköping15
Magnus WängeforsTorsbergsskolan Bollnäs15
Gunnar AnderssonDanderyds gymnasium15
Jesper NilssonSven Eriksonskolan Borås15
Peter BohlinRudbecksskolan Örebro15



PO 1989

NamnSkolaPOIOI
Lars EngebretsenWilunda gymn Upplands Väsby18
Peter BohlinRudbecksskolan Örebro17
Gunnar AnderssonDanderyds gymnasium Danderyd16
Kent EngströmGärdesskolan Gislaved15
Petter ErikssonBaldersskolan Skellefteå15
Peter BlomgrenFredrika Bremerskolan Haninge14
Peter JohanssonTumba gymnasium Tumba14
Marcin StelmarczykDanderyds gymnasium Danderyd14
Fredrik ZetterlundGöteborg SAM Göteborg14
Johan BergenuddDanderyds gymnasium Danderyd13
Anders EkelundFredrika Bremerskolan Haninge13
Frank SjöbergÅdalsskolan Kramfors13
Christer WeinigelNynäshamns gymnasium13



Sidansvarig: Pär Söderhjelm < par.soderhjelm@teokem.lu.se >
Uppdaterad 2011-06-02