bild
Skolan för
datavetenskap
och kommunikation
KTH / CSC / Kurser / DM1574 / medgk07 / Tenta

DM1574 Tentamina - 2007


Kursen har två skriftliga tentamina om vardera 4 poäng.


Observera att årets kursomgång är sista gången denna kurs ges! Det är således mycket lämpligt att försöka klara av tentorna inom denna kursomgångs tidsram!

TEN1
Delarna Text och tryck samt Foto och bild, ges i period 1 den 26/10, klockan 08 - 13 i salarna E33, 34, 35, 36, 37. Placeringslista.

TEN2
Delarna Ljud och Rörlig bild, ges mitt i period 2 den 16/11, klockan 13 - 18 i salarna Q31, 33, 34. Placeringslista.

Anm: Kontrollera närmare tentorna att tidsplaceringen stämmer. Uppgifterna är korrekta i skrivande stund. Ändringar förekommer.

Lärarna för respektive avsnitt anvisar vilka hjälpmedel som är tillåtna.

Betygsättningen sker i den 7-gradiga skalan. Tentamensfrågorna ger 50 möjliga poäng per kursdel . För att bli godkänd krävs att du erhåller minst 25 poäng på respektive kursdel. Du får en möjlighet till komplettering till godkänt om ditt resultat är 22 poäng. 22 p motsvarar betyget Fx. I den 7-gradiga skalan står Fx för: Underkänt med möjlighet att komplettera till godkänt. Klarar du en av de två delarna vid ett tentamenstillfälle, kan du få avstå att tentera den delen vid omtentamenstillfället. Poängen från godkänd del adderas till poängresultatet på den del som tenteras om. Summan utgör grunden för betyget på tentan (se nedan).

Du kommer inte att få separata betyg i respektive kursdel. Betyg sätts på hela TEN1 respektive hela TEN2. Eftersom de var för sig består av två olika kursdelar om 50 poäng är maxpoängen för en tenta =100 poäng. Betygsgränserna i den 7-gradiga skalan är enligt följande: Fx hanteras på kursdelsnivå enligt ovan. E (Godkänt): 50p D: 60p. C: 70p. B: 80p. A: 90p. Anm1: Betygsgränserna kan komma att justeras om särskild anledning finns. Anm2: Studenter som gått tidigare kursomgångar och omtenterar har den 5-gradiga betygskalan kvar.

Observera!! Poängrapport till LADOK sker inte förrän båda tentadelarna i en tenta har godkända resultat! Rapporteringsdelarna till LADOK är som följer: TEN1 = 4p. TEN2 = 4p. Labbar klara = 2p. Kursprojekt redovisat och klart = 2p. Avklarade delar rapport löpande till LADOK.

Studenter kan, om det finns anledning, få tillgodoräkna sig tentamina och kursdelar från tidigare liknande kurser. Har du sådana önskemål så kontakta studievägledninen på CSC, Helena Hedman. Beslut om tillgodoräknande fattas av studievägledning och kursansvariga tillsammans.



Omtentamen

Till omtentan är anmälan obligatorisk
, och görs senast senast 2 veckor innan tentamensdatum (enl. KTHs tentamensschema). Anmälan skall ske via mail till kursansvarig, NilsW.

Observera, det finns bara ett omtentamenstillfälle (för respektive tentamen). Och som du sett ovan, detta är sista kursomgången i "historien" för den här kursen. Att ha någon tenta kvar ifrån denna kurs när omtentorna har gått av stapeln kan bli besvärligt.



Kontrollskrivning Ljud - med bonus

Kontrollskrivning i Ljud äger rum torsdagen den 11/10 , klockan 08-10, i salarna Q21, 33, 34. Poängen från kontrollskrivningen tillgodoräknas oförändrad på första ordinarie tentamenstillfället för Tentamen 2, den 16/11. Därefter tillgodoräknas den inte!



Slutbetyg – tentaresultat och bonuspoäng
Slutbetyget på kursen avgörs av den sammanlagda Tentapoängen plus eventuella bonuspoäng för KS i Ljud och från Projektarbete.

För årets kursomgång skiljer sig inte beräkningsmetoden för slutbetyget mot nedanstående beskrivning för tidigare kursomgångar. Men var gränserna kommer att ligga för betygsstegen i den nya 7-gradiga skalan är ännu inte fastställt.

Beräkningsexempel av slutbetyg för studenter från tidigare kursomgångar:
TEN1 100p + TEN2 100p + Bonus Ljud max 8P + Bonus Projekt max 20p -> max 228p. Slutbetygsgränser 3 - 4 - 5 som på tentamina, 50 - 70 - 90 %.


Ordinarie tentor 2007
Ljudtenta 071116 frågor ligger här.
Ljudtenta 071116 med facit ligger här.
Rörlig bild 071116 med facit ligger här.
Foto 071026 tentafrågor ligger här.
Foto 071026 facit ligger här.

KS Ljud, frågor med delsvar ligger här.
KS Ljud, rersten av facit ligger här.


Ordinarie tentor 2006
Fototenta frågor
ligger här.
Fototenta förslag till lösningar ligger här.
Tenta i Rörlig bild med svar ligger här.
Ljudtenta med svar ligger här.


Tentor 2005
TEN2 051110 Rörlig bild med facit ligger här.
TEN2 051110
Ljud med facit ligger här.
TEN1 051024
Foto med facit ligger här.
TEN1 051024 Tryck och Text tentalydelse ligger här.
TEN1 051024 Tryck och Text svar ligger här.
KS Ljud 051005.
Frågor och svar ligger här.

OBS! Kursen byter lärare till årsomgången 2006 i kursdelen Foto och bild till Kjell Carlsson. Kjell har därför gjort en exempeltenta som ligger här.

 

Copyright © Sidansvarig: Nils Wennerstrand-Persson <nilsw@nada.kth.se>
Uppdaterad 2007-11-18