Danmark vill inte utbilda svenska läkare
Av Ewa Svensson
KÖPENHAMN. Den danska utbildningsministern är missnöjd med att så många svenskar utbildar sig till läkare i Danmark. Flertalet återvänder till Sverige efter avslutade studier vilket förvärrar läkarbristen i Danmark, anser ministern.
Men utbildningsminister Thomas Östros håller inte med.
- Danmark har en något gammalmodig syn när det gäller internationell rörlighet för studenter. De borde i stället uppmuntra sina egna att studera mer utomlands, säger han till DN.
I fjol påbörjade 494 studerande läkarutbildningen i Köpenhamn, 95 av dem, det vill säga 20 procent, var svenskar.
Den danska regeringen ska nu utreda om Sverige underdimensionerar den egna läkarutbildningen för att i stället förlita sig på att ett stort antal svenskar kan utbildas i Danmark. Frågan har även diskuterats i folketinget under våren.
Enligt Thomas Östros byggs den svenska läkarutbildning ut för tillfället liksom utbildningsområdet i stort och det har inget med det danska missnöjet att göra. Och han välkomnar utländska studerande, inte minst från Danmark.