Truska Murad och Martin Weiger
iPad som arbetsverktyg
Sammanfattning
Under 2010 lanserades iPad och såldes i 14,8 miljoner exemplar vilket var 84,1% av den globala marknaden för surfplattor detta år. Det faktum att iPad spreds väldigt snabbt väckte en hel del frågor om formatet och dess potentiella användningsområden.
I detta examensarbete undersöker vi hur iPad kan användas som arbetsverktyg. Vilka krav ställs på iPad som arbetsverktyg och vilka attityder finns till iPad i arbetet? Genom att intervjua anställda inom en bransch som implementerat iPad i arbetet, har vi tittat närmare på vilken roll iPad spelar.
Resultaten av vår undersökning visar att det finns både positiva och negativa åsikter kring iPad som arbetsverktyg. Om man använder iPad i rätt syfte, vid rätt tillfälle, har det visat sig att den tillför något positivt i arbetet, genom att bl.a. kunna erbjuda kunden bättre support vid olika kundmöten.