Christoffer Carlsson och Clas Engström

Visualisering av musikskalor på klaviatur

Sammanfattning

Utvecklare av musikinstrument och gränssnitt för skapande av musik har de senaste decennierna integrerat koncept från MDI (människa-datorinteraktion) i utvecklingen. Flertalet av dessa musikredskap är riktade till amatörmusiker som inte är bildade inom musikteori, och är därför konstruerade med enkelhet i fokus. Detta har medfört dimensionella begränsningar av den musikaliska friheten användaren har vid användning av dessa redskap.

Studien syftar till att utveckla och utvärdera ett gränssnitt på klaviatur som uppmuntrar användaren att bättre nyttja sin egen kreativitet vid musicerande. Visualisering av musikskalor på klaviatur är ett försök av författarna till denna studie att kombinera enkelheten som förekommer i flertalet moderna musikredskap med det mindre begränsade upplägg som konventionella musikinstrument innehar.

Studien omfattar en genomgång av publicerade artiklar och erkänd litteratur samt aktuella musikredskap som används vid musicerande. Ett användartest för utvärdering av ett prototypgränssnitt har utformats utifrån de inhämtade kunskaperna. Studien omfattar även ett öppet formulär i samband med användartesten där försökspersonerna uppmanades att framföra subjektiva åsikter om hur gränssnittet påverkat dem.

Resultaten från användartesten visar att det förekommer färre felspelade toner och färre omspelningar vid användandet av en klaviatur med visualiserad musikskala. Samtidigt visar resultaten att det kan förekomma fler saknade toner vid användandet av gränssnittet. Dock hade dessa uteblivna toner marginell inverkan på det subjektiva resultatet. Slutsatsen av studien är att ett gränssnitt för visualisering av musikskalor på klaviaturen frambringar fler fördelar än nackdelar på amatörmusikers musicerande. Vidare kan dessa nackdelar anses försumbara i förhållande till de fördelar som uppstår vid användning av gränssnittet.